• Przedmiotowe zasady oceniania

KRYTERIA OCENIANIA Z PRZEDMIOTU MUZYKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ

1. Uczeń oceniany jest za: śpiewanie piosenek w grupie i solo, grę na flecie i\lub na instrumentach perkusyjnych, słuchanie muzyki na lekcji, pewne formy ruchowe (nauka poloneza kl. 8), zaangażowanie w ćwiczeniach twórczych, wiadomości z zakresu programu (kartkówka, odpowiedź ustna, praca na lekcji,), występy w chórze/kole wokalnym, pracę dla chętnych.

Dodatkową ocenę może uzyskać, gdy aktywnie uczestniczy w wydarzeniach muzycznych (chodzi na koncerty, należy do chóru, zespołu muzycznego itp.).

2. Uczeń jest przygotowany do lekcji, gdy posiada: podręcznik, zeszyt w pięciolinię, flet, oraz odrobioną pracę domową.

3. W każdym semestrze może przed lekcją zgłosić nieprzygotowanie. Nieprzygotowania będą podsumowywane na koniec każdego semestru. Sumienność będzie oceniona i wyrażona w postaci dodatkowej oceny na koniec semestru.

4. Na uzupełnienie wszelkich zaległości spowodowanych nieobecnością uczeń ma czas nie dłuższy niż dwa tygodnie.

5. Wymagania stawiane uczniom (podstawowe i ponadpodstawowe) wynikają bezpośrednio z realizacji materiału zawartego w cyklu Klucz do muzyki. Zakładam, że uczeń spełniający wymagania podstawowe w pełnym zakresie otrzyma ocenę dostateczną, a w niepełnym – dopuszczającą. Uczeń, który w pełni opanuje materiał podstawowy i ponadpodstawowy otrzyma ocenę bardzo dobrą, a w niepełnym – dobrą. Na ocenę celującą zasługuje uczeń wybijający się wiedzą, aktywnie uczestniczący w wydarzeniach muzycznych (koncertujący, meloman, uczestnik chóru, zespołu muzycznego itp.). Uczeń, który nie podejmie żadnej działalności i ma wyraźnie lekceważący stosunek do przedmiotu może otrzymać ocenę niedostateczną.

Kryteria oceniania opracowała:

Anna Kanclerska

Znajomość muzyki na poszczególne oceny:

OCENA NIEDOSTATECZNA

Uczeń w stopniu elementarnym nie opanował materiału, nie wykazuje zainteresowania przedmiotem, nie bierze udziału w działaniach twórczych, nie prowadzi zeszytu przedmiotowego, nie wykazuje chęci do poprawy oceny.

OCENA DOPUSZCZAJĄCA

Uczeń ma opanowane elementarne wiadomości i umiejętności, które określa minimum programowe. Przy pomocy nauczyciela wykonuje proste ćwiczenia, uczestniczy w zabawach muzyczno-ruchowych, czy śpiewa.

- uczeń przy pomocy nauczyciela potrafi zaśpiewać zwrotkę hymnu państwowego i szkoły

- próbuje wykonać linię rytmiczną poznanych piosenek

- uczeń nie bierze aktywnego udziału w lekcji

OCENA DOSTATECZNA

Uczeń przyswoił najważniejsze wiadomości i umiejętności. Uczestniczy w ćwiczeniach i zabawach muzycznych.

- uczeń z na pamięć tekst 1 zwrotki hymnu państwowego oraz zwrotkę hymnu szkoły

- uczeń poprawnie wykonuje linię rytmiczną poznanych piosenek

- uczeń potrafi omówić pieśń przy pomocy podręcznika (autor tekstu, melodii, metrum, tempo, znaki muzyczne, itp.)

- uczeń potrafi podzielić instrumenty muzyczne na strunowe, dęte i perkusyjne

- uczeń zna nazwy przynajmniej dwóch polskich tańców

- uczeń sporadycznie bierze aktywny udział w lekcji

- uczeń prowadzi zeszyt przedmiotowy

OCENA DOBRA

Uczeń potrafi zastosować w praktyce zdobytą wiedzę muzyczną. Jest aktywny podczas lekcji muzyki. Właściwie stosuje terminologię muzyczną i potrafi dzięki niej rozwiązać typowe problemy muzyczne.

- uczeń zna na pamięć tekst 3 zwr. hymnu państwowego i zwrotkę hymnu szkoły

- uczeń potrafi omówić pieśń przy pomocy podręcznika (autor tekstu, melodii, tempo, metrum)

- uczeń wystukać rytm do piosenki przy pomocy instrumentów perkusyjnych o nieokreślonej barwie dźwięku

- uczeń potrafi rozróżnić i nazwać znaki chromatyczne