• Gabinet medyczny

• Do gabinetu wchodzimy pojedynczo
          WYTYCZNE GABINETU

• W ramach udzielanych świadczeń w gabinecie profilaktycznym powinien przebywać tylko jeden uczeń.
          • Pielęgniarka poza rutynowymi zasadami higieny rąk, powinna zastosować następujące środki ochrony osobistej:
            – maska chirurgiczna
            -okulary ochronne lub przyłbica
            -rękawice
            -jednorazowy fartuch flizelinowy.
          • Wchodząc do gabinetu uczeń jest ubrany w maseczkę i na wejściu do gabinetu uczeń ma dezynfekowane dłonie. Szkoły powinny zabezpieczyć środki do dezynfekcji rąk dla uczniów / opiekunów i pracowników.
          • Uczeń (zależnie od stanu zdrowia) siada n krzesełko (bokiem do pielęgniarki) ustawione co najmniej 2m od biurka lub kładzie się na leżankę.
          • Starajcie się tak ustawić stolik zabiegowy, tak aby nie miał z nim styczności. Na stoliku minimalna ilość środków opatrunkowych (leki i środki opatrunkowe trzymamy w szafie i wyjmujemy w razie potrzeby).
          • Wywiad pod kątem ewentualnego pobytu za granicą lub kontaktu z osobami zakażonymi.
          • Pomiar temperatury ciała.
          • W przypadku osób z objawami infekcji zakładamy fartuch ochronny jednorazowy, rękawiczki.
          • Szybki kontakt z rodzicami z informacją o stanie dziecka i prośbą o odebranie ze szkoły.
          • W przypadku podjęcia decyzji o podawania leków, staramy się podać tabletkę bezpośrednio na rękę ucznia, wodę bezpośrednio z kranu (dla bezpieczeństwa nie stawiajmy w dzbanku). Poprośmy, aby uczeń po wypiciu wody wyrzucił go samodzielnie do kosza.
          • Należy opracować zasady sprzątania gabinetu profilaktycznego i dezynfekcji powierzchni (w tym m.in. dezynfekcji blatów, klamek, używanego sprzętu medycznego, telefonu z częstotliwością 2 razy dziennie). Nie stosować aerozoli.
          • Po wyjściu ucznia wietrzenie gabinetu.
          • W przypadku stwierdzenia objawów infekcji sugerujących podejrzenie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 u ucznia lub pracownika szkoły tj. gorączka pow. 38 stopni, kaszel, duszność, inne objawy infekcji górnych dróg oddechowych, należy skierować osobę chorą do domu oraz zalecić kontakt z odpowiednim Powiatowym Inspektorem Sanitarnym, który pokieruje dalszym postępowaniem oraz zgłosić podejrzenie telefonicznie do Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
          • Sposób postępowania z osobami z kontaktu określa Powiatowy Inspektor Sanitarny, z którym pielęgniarka i dyrektor szkoły powinni być w kontakcie i realizować jego zalecenia.
          • W przypadku wymagającym pilnej interwencji medycznej należy zadzwonić pod nr 112 – dyspozytor podejmie decyzję o transporcie pacjenta dedykowanym transportem „COVID19”.
          • Ucznia należy odizolować (izolatka) do czasu przybycia opiekuna. Pielęgniarka powinna polecić uczniowi/pracownikowi szkoły nałożenie maseczki.
          • Dyrektor szkoły powinien wyznaczyć pokój – izolatkę, w którym uczeń będzie odizolowany do czasu przybycia opiekuna. Uczeń/dziecko/pracownik nie powinien opuszczać budynku podczas przerwy międzylekcyjnej lub jeśli to możliwe opuścić budynek innym wyjściem znajdującym się najbliżej pokoju, w którym został odizolowany.
          • Pomieszczenie – izolatka, po opuszczeniu go przez ucznia/dziecko, powinno być zdezynfekowane i przewietrzone.
          • podczas udzielania świadczeń u ucznia/dziecka/pracownika, u którego objawy sugerują podejrzenie zakażenia koronawirusem SARS-coV-2, pielęgniarka poza rutynowymi zasadami higieny rąk, powinna zastosować następujące środki ochrony osobistej:
            -maska z filtrem FFP2 lub FFP3,
            -okulary ochronne lub przyłbica,
            -rękawice,
            -jednorazowy kombinezon.

Na podstawie:
            Zalecenia Krajowego Konsultanta w Dziedzinie Pielęgniarstwa Pediatrycznego dla pielęgniarek środowiska nauczania i wychowania/higienistek szkolnych /pielęgniarek pediatrycznych dotyczące bezpieczeństwa opieki nad uczniami oraz dziećmi przebywającymi w przedszkolach i żłobkach na okres epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 po wznowieniu tradycyjnej nauki w szkołach z dnia 8.05.2020r.

Opracowała Marlena Smuniewska