NAJWAŻNIEJSZE ZASADY FUNKCJONOWANIA ŚWIETLICY SZKOLNEJ.
- Świetlica czynna jest od 6.30 do 17.30
- Świetlica jest czynna w dni, w których odbywają się zajęcia dydaktyczne w szkole
- Do świetlicy są przyjmowane dzieci z klas 0-VIII.
Pierwszeństwo w przyjęciu do świetlicy mają dzieci z klas 0 – 3 - Dzieci, które nie chodzą na lekcje religii / etyki przebywają przez ten czas w świetlicy. Zaznaczamy w karcie zgłoszenia tylko, że zamiast religii. Należy wypełnić kartę zgłoszenia dziecka do świetlicy.
- Przyjęcie dziecka do świetlicy następuje na podstawie pisemnego zgłoszenia rodziców /prawnych opiekunów (Karta uczestnika świetlicy), składanego corocznie w sekretariacie szkoły lub w świetlicy.
- W momencie zapisu dziecka do świetlicy rodzice/opiekunowie zapoznają się i akceptują Regulamin świetlicy.
- Zgłoszenia do świetlicy na kolejny rok szkolny dokonują rodzice /prawni opiekunowie/ w terminie do 30 maja roku poprzedzającego dany rok szkolny.
- Nabór pierwszoklasistów i zerówkowiczów do świetlicy odbywa się w terminie do 20 czerwca roku poprzedzającego dany rok szkolny, wyjątkowo do 10 września danego roku szkolnego, jeśli będą wolne miejsca w świetlicy. (Powyższe terminy związane są z organizacją pracy świetlicy, w tym zaplanowaniem liczby nauczycieli pracujących w świetlicy).
- Rodzice / prawni opiekunowie/ mogą zgłosić dziecko do świetlicy w innych terminach w uzasadnionych przypadkach.
- Karty uczestnika świetlicy są dostępne w sekretariacie szkoły, u nauczycieli świetlicy oraz na stronie internetowej szkoły w zakładce świetlica.
- Karta zgłoszenia do świetlicy zawiera podstawowe dane o sytuacji rodzinnej ucznia (imię i nazwisko, data urodzenia, telefon kontaktowy, ogólna charakterystyka dziecka, zażywane leki, problemy wychowawcze i inne, ważne dla zapewnienia dziecku bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia, zgody i upoważnienia).
- Kwalifikacji uczniów do świetlicy dokonuje zespół powołany przez dyrektora szkoły: osoba pełniąca obowiązki kierownika świetlicy, wychowawcy świetlicy.
- Rezygnację z miejsca w świetlicy należy zgłosić pisemnie do kierownika świetlicy
/po 4 tygodniach nie zgłoszonej przez rodziców /opiekunów/ nieobecności, nie spowodowanej chorobą uczeń zostaje skreślony z listy/. - Dobrowolna składka na potrzeby świetlicy jest ustalana przez Radę Rodziców. Wynosi 20 zł. Gdy do świetlicy chodzi więcej niż jedno dziecko z rodziny – wówczas opłata wynosi 10 zł od dziecka. Należy ją regulować do 10-tego każdego miesiąca wpłatą na konto świetlica, będące subkontem do konta Rady Rodziców
- Pieniążki ze składek przeznaczone są na zakup materiałów i przyborów do prowadzenia zajęć plastyczno – technicznych, pomocy naukowych, książek, gier, zabawek, sprzętu sportowego, upominków na Mikołajki, Zajączka, z okazji dnia Dziecka, poczęstunku w czasie balu ostatkowego, zabawy andrzejkowej, nagród w konkursach świetlicowych.
- W przypadku nagłej choroby dziecka nauczyciel-wychowawca kontaktuje się z pielęgniarką szkolną, i przekazuje jej dziecko pod opiekę. Jeśli zajdzie taka potrzeba, po zasięgnięciu opinii pielęgniarki powiadamia rodziców – opiekunów.
- W przypadku nieobecności pielęgniarki w szkole o chorobie dziecka nauczyciel-wychowawca niezwłocznie powiadamia rodziców, a gdy i ten kontakt stanie się niemożliwy - odpowiednie służby medyczne (karetka, lekarz, przychodnia)
- Dzieci powinny być odbierane ze świetlicy przez dorosłych. W przypadku odbierania dzieci przez inne osoby, niż rodzice, osoby te muszą posiadać pisemne upoważnienie podpisane przez rodziców /opiekunów/ w karcie zgłoszenia. W pierwszych tygodniach, nauczyciele będą sprawdać z dokumentem tożsamości, osoby odbierające.
- Dopuszcza się w sytuacjach wyjątkowych przedstawienie jednorazowego oddzielnego upoważnienia do odbioru dziecka, na którym trzeba wyszczególnić dane osoby odbierającej: imię i nazwisko, nr dowodu osobistego, stopień pokrewieństwa.
- Nie ma możliwości telefonicznego polecenia dziecku samodzielnego powrotu do domu.
- Jeżeli dziecko samodzielnie wraca do domu musi posiadać pisemne oświadczenie, że rodzice wyrażają na to zgodę i ponoszą całkowitą odpowiedzialność za dziecko. Dzieci, które nie ukończyły 7 r. ż. nie mogą opuszczać świetlicy samodzielnie, nawet na pisemną prośbę rodziców.
- Dzieci nie mogą być odbierane przez osoby nie wskazane w pisemnym upoważnieniu / karcie zgłoszenia. Upoważnienia ustne, np. w wyniku rozmowy telefonicznej będą honorowane wyłącznie w nagłych i wyjątkowych sytuacjach, po uprzednim kontakcie telefonicznym wychowawcy świetlicy, pod opieką którego przebywa dziecko, z rodzicem. Osoba odbierająca pisze oświadczenie, że odbiera dziecko, podając swoje dane osobowe i okazując dowód tożsamości.
- Dzieci nie będą wydawane rodzicom/opiekunom będącym pod wpływem alkoholu, narkotyków. W sytuacji konfliktowej powiadamiany zostaje kierownik świetlicy, dyrektor szkoły oraz policja w celu stwierdzenia stanu trzeźwości
- Zmiany w zasadach odbierania lub samodzielnego opuszczania świetlicy szkolnej przez dziecko rodzice/opiekunowie mają obowiązek zgłosić pisemnie.
- Rodzice/prawni opiekunowie/ zobowiązani są przestrzegać godzin pracy świetlicy.
Po godzinie 17.30, nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy szkoły postępują zgodnie z procedurą w przypadku pozostawienia dziecka w świetlicy po godz. 17.30. O sytuacji nie odebrania dziecka ze świetlicy wychowawca informuje kierownika świetlicy, dyrektora szkoły.
- Dzieci korzystające z obiadów w stołówce szkolnej (prowadzonej przez ajenta) z klas 0 spożywają posiłek pod opieką wychowawców klasy, a z klas 1 - 3 pod opieką wychowawców świetlicy, od których w razie potrzeby otrzymują pomoc przy spożywaniu posiłku. Spożywanie obiadów odbywa się zgodnie z ustalonym przez Dyrektora szkoły grafikiem.
W sytuacjach wyjątkowych – spożywanie obiadów odbywa się zgodnie z ustaleniami Dyrektora. - Dzieci mogą pod opieką nauczyciela świetlicy odrabiać lekcje, zgodnie z wytycznymi MEN. Umożliwiają to zgromadzone w świetlicy pomoce dydaktyczne.
- Dzieci przebywające w świetlicy przed lekcjami są zabierane na lekcje przez wychowawcę lub nauczyciela uczącego, a po lekcjach są przez nich odprowadzane do świetlicy.
- Dzieci uczęszczające na zajęcia dodatkowe są zabierane ze świetlicy przez nauczyciela prowadzącego dane zajęcia, a po zajęciach są również odprowadzane z powrotem do świetlicy przez tegoż nauczyciela.
- Dzieci objęte opieką świetlicowa korzystają z szatni klasowych.
- Uczeń ma obowiązek zawsze przebywać ze swoim nauczycielem - wychowawcą i informować go o każdorazowym nawet krótkotrwałym oddaleniu się. Uczniowie mogą wychodzić ze świetlicy jedynie za zgodą nauczyciela – opiekuna świetlicy.
- Gdy dziecko przychodzi do świetlicy – zapisuje się na listę obecności: podchodzi do wychowawcy, przedstawia się: imię, nazwisko, klasa. Nauczyciel odnotowuje w dzienniku godzinę Jego przyjścia.
- Gdy dziecko wychodzi ze świetlicy – odpisuje się: podchodzi do wychowawcy i podaje imię, nazwisko i klasę oraz z kim idzie do domu. Obowiązkiem nauczyciela - wychowawcy jest odnotowanie w dzienniku: godziny odebrania ucznia oraz osoby, która dziecko odebrała.
- Rodzice i opiekunowie są zobowiązani do poinformowania nauczyciela o odbiorze dziecka ze świetlicy.
- Dziecko odebrane ze świetlicy szkolnej, nie może być w danym dniu przyjęte powtórnie.
- Świetlica nie ponosi odpowiedzialności za przyniesione i pozostawione na niej cenne przedmioty i drogie zabawki. Za zniszczenie lub zgubienie ich wychowawcy świetlicy nie ponoszą odpowiedzialności.
- Zabrania się wychowankom świetlicy korzystania z telefonów komórkowych i innych cennych urządzeń elektronicznych w czasie pobytu w świetlicy.
- Zabrania się wychowankom świetlicy robienia zdjęć kolegom, koleżankom i nauczycielom oraz nagrywania ich.
- Zajęcia świetlicowe mogą odbywać się w innym pomieszczeniu lub na boisku szkolnym
- Dzień w świetlicy przebiega wg planu dnia. W świetlicy prowadzone są różnorodne zajęcia: sportowo-rekreacyjne, plastyczno – techniczne, dydaktyczne, muzyczne, teatralne, czytelnicze, bajko i baśnioterapii, relaksacyjne. Dzieci mają również czas na zabawy własne.
- Uczniowie rozwijają swoje zainteresowania, uczą się kulturalnego zachowania, wysławiania i właściwego spędzania wolnego czasu.
- Na zajęciach plastyczno-technicznych przygotowywane są upominki dla bliskich, dekoracje okolicznościowe, wystawki prac, elementy dekoracji i rekwizytów do przedstawień przygotowywanych przez świetlicę.
- Dzieci przebywające w świetlicy szkolnej zostają zapoznane z zasadami BHP oraz sygnalizacją przeciwpożarową przez nauczycieli – wychowawców.
- Zajęcia dodatkowe – po pierwszych zebraniach klasowych należy przekazać informację do świetlicy, na jakie zajęcia dzieci będą uczęszczać.
- Obiady – należy zgłosić do wychowawcy klasy, który przekaże informację do świetlicy.
- Rodzice ucznia, który dokonał celowego zniszczenia wyposażenia świetlicy, mogą zostać obciążeni pełną lub częściową odpłatnością za zniszczony lub uszkodzony sprzęt
- Prawa i obowiązki ucznia – wychowanka świetlicy określa Statut szkoły, Regulamin pracy szkoły i Regulamin świetlicy.
- Wychowankowie, którzy nie przestrzegają regulaminu świetlicy na wniosek wychowawcy mogą zostać ukarani według zasad określonych w Statucie Szkoły i Regulaminie świetlicy.
- Wychowankowie szczególnie wyróżniający się w zajęciach i pracy na rzecz świetlicy na wniosek wychowawcy świetlicy mogą zostać nagrodzeni według zasad określonych w Statucie Szkoły i Regulaminie świetlicy.
- Zachowanie ucznia w świetlicy ma wpływ na ocenę z zachowania śródroczną i na koniec roku szkolnego.
- Niebezpieczne zachowanie ucznia dla siebie lub pozostałych obecnych, może być powodem jego wydalenia ze świetlicy. Szczegóły w procedurze wykluczenia ucznia ze świetlicy.
Szczegółowe informacje dotyczące pobytu dziecka w świetlicy znajdują się w procedurach obowiązujących w świetlicy.