• Przedmiotowe zasady oceniania

• PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA

Z HISTORII

I  Formy i metody sprawdzania wiedzy oraz elementy mające wpływ na oceny:

1. Sprawdziany wiadomości, testy – zapowiadane co najmniej tydzień wcześniej, przeprowadzone są po omówieniu danego działu podręcznika i poprzedzone zawsze lekcją powtórzeniową. Poprawie podlegają oceny niedostateczne, dopuszczające i dostateczne. Oceny należy poprawić w przeciągu dwóch tygodni od terminu sprawdzianu. Uczniowie nieobecni na sprawdzianie mają obowiązek zaliczenia go w terminie uzgodnionym z nauczycielem ( nie przekraczającym dwóch tygodni). Przewiduje się możliwość poprawy jednego sprawdzianu zaliczonego na ocenę dobrą. Poprawa taka może mieć miejsce pod koniec  I i II semestru, jeśli uczeń chciałby podwyższyć ocenę semestralną lub roczną.

W trakcie sprawdzianów uczeń zobowiązany jest do zachowania szczególnej dyscypliny. W przypadku korzystania z niedozwolonych pomocy (np. podręcznik, ściągawka, smartfon itp.) lub kontaktowania się uczniów między sobą, nauczyciel ma prawo zabrać kartkę i postawić ocenę niedostateczną.

2. Kartkówki – trwają 10-15 minut, nie muszą być zapowiedziane i obejmują materiał z ostatnich 2-3 lekcji. Kartkówki nie podlegają poprawie. Podczas ich pisania obowiązują zasady zachowania szczególnej dyscypliny podobne jak na sprawdzianach.

3. Odpowiedzi ustne. Nauczyciel ma prawo do niezapowiedzianego sprawdzenia wiedzy ucznia w formie odpowiedzi ustnej z dwóch ostatnich lekcji. Przy odpowiedzi ustnej ocenianiu podlegają poziom merytoryczny wypowiedzi, poprawne stosownie terminów i nazw historycznych oraz kultura wypowiedzi. Poprawy należy dokonać na kolejnej lekcji lub w najbliższym możliwym terminie.

4. Prace domowe – uczeń wykonuje w zeszycie ćwiczeń, na kartce lub w inny ustalony przez nauczyciela sposób. Prace domowe są oceniane głównie pod względem poprawności merytorycznej, zastrzega się jednak możliwość obniżenia oceny z powodu niskiej estetyki pracy i jej nieczytelności , jeśli nie są one uzasadnione problemami dysgraficznymi lub innymi zaburzeniami. Wszystkie braki w zeszycie  ćwiczeń wynikłe z nieobecności uczeń powinien uzupełnić jak najszybciej.

5. Praca na lekcji – może mieć charakter pracy indywidualnej lub grupowej i może przybrać formę odpowiedzi ustnej lub pracy pisemnej np. w zeszycie ćwiczeń. Oceniana będzie jak odpowiedź ustna lub pisemna praca domowa.

6. Aktywność.  Aktywność ucznia na lekcji może być wynagradzana plusami (trzy plusy = ocena b. dobra).Adekwatnie za bierną postawę, brak zaangażowania i nieuważanie na zajęciach uczeń może otrzymać minus (trzy minusy = ocena nieodpowiednia)

7. Prace dodatkowe – prace zlecane przez nauczyciela i mogą mieć charakter pracy pisemnej (np. referat), plastycznej (np., plakat) itp. Na ocenę będą miały wpływ zawartość merytoryczna oraz estetyka pracy.

8. Udział w konkursach. Uczniowie biorący udział w konkursach historycznych o randze olimpiady dzielnicowej lub ogólnopolskiej i otrzymali min. 70%  punktów możliwych do zdobycia na każdym etapie ( eliminacje, etap I, etap II ) otrzymują ocenę celujące. Finaliści otrzymują ocenę celującą na koniec roku.

9. Rajd historyczny. Uczniowie uczestniczący w rajdzie historycznym otrzymują oceny bardzo dobre za udział w nim. Ocenę można podwyższyć do celującej za przygotowanie relacji  z rajdu w postaci np. plakatu. Oceny bardzo dobrą lub celującą otrzymują również uczniowie pełniący dyżury przy miejscach pamięci.

Uwaga

Do poprawy sprawdzianów i odpowiedzi ustnych można przystąpić tylko raz. Wyniki poprawy będą wpisywane do dziennika bez względu na to czy są wyższe, takie same, czy niższe od wcześniej uzyskanych.

II  Zasady ogólne:

Na każdą lekcję uczeń przynosi zeszyt ćwiczeń i podręcznik. Uczeń ma prawo 3 razy

(kl. IV  2 razy ) w semestrze zgłosić nieprzygotowanie do lekcji. Konsekwencją czwartego

(lub odpowiednio dla klas IV trzeciego) i kolejnego nieprzygotowania jest ocena nieodpowiednia. Nieprzygotowanie obejmuje brak pracy domowej lub zeszytu ćwiczeń
            oraz nieprzygotowanie się do odpowiedzi ustnej. Nieprzygotowania zgłaszane indywidualnie przez ucznia nie mogą dotyczyć jednak powtórzeń wiadomości
            i sprawdzianów.

III Ocena semestralna i roczna:

Nauczyciel wystawia ocenę semestralną oraz ocenę roczną za pomocą średniej ważonej. Jeśli oceny uczniów wahają się między dwoma stopniami, nauczyciel może postawić przed nimi dodatkowe zadania, dzięki którym mogą otrzymać ocenę lepszą. Nauczyciel nie przewiduje jednak zadań dodatkowych, umożliwiających otrzymanie lepszej ocen dla uczniów, z których ocen jasno wynika na jaki stopień zasłużyli.

Ocena                                        Próg

celujący                                     5,51 – 6,00

bardzo dobry                             4,76 – 5,50

dobry                                         3,76 – 4,75